víla_na_púpave víla_na_púpave

Sclerosis multiplex

Sclerosis multiplex (SM) alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je porucha centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého organizmu a zabezpečujú jeho správne fungovanie, sú obalené ochranným plášťom – myelínom. V súčasnosti sa predpokladá, že SM je autoimunitné ochorenie, ktoré spočíva práve v tom, že telo myelín mylne považuje za svojho nepriateľa. Prostredníctvom imunitného systému tak napáda samé seba, čím vznikajú tzv. demyelinizačné lézie a dochádza k poškodeniu prevodu nervových signálov. Symptómy sa líšia v závislosti od miesta vzniku týchto poškodení.


Prvé príznaky sa väčšinou objavujú medzi 20. a 40. rokom života a často sú považované za nepodstatné a prechodné. Patria k nim poruchy zraku, výslovnosti a zmyslového vnímania, problémy s chôdzou, rovnováhou a koordináciou pohybov, ťažkosti pri močení, bolesti, závraty, či ochrnutie tvárového nervu. K symptómom SM patrí tiež výrazná únava, poruchy pamäte, koncentrácie a emočná labilita. Kým u niektorých sú prejavy minimálne, u iných sa rýchlo stupňujú a vedú až k úplnej nevládnosti.


Diagnostika

Diagnostika sclerosis multiplex je komplikovaná, pretože príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe. Zdá sa, že k nim patria genetické faktory, vírusy, vplyv vonkajšieho prostredia a dokonca i vzdialenosť od rovníka. V našich zemepisných šírkach sa toto ochorenie vyskytuje pomerne často a u žien častejšie ako u mužov.


Z nejasných príčin vzniku sclerosis multiplex vyplýva aj to, že na ňu dodnes neexistuje efektívna liečba a ani test, ktorý by ju vedel jednoznačne diagnostikovať. Keďže prejavy sclerosis multiplex sú rôznorodé a často ťažko odlíšiteľné od prejavov iných chorôb, k diagnóze dochádza na základe identifikácie viacerých symptómov, po dôkladnom neurologickom vyšetrení a vylúčení možnosti až stovky iných ochorení.


Liečba

Sclerosis multiplex (SM) je diagnóza na celý život. Príčiny a možnosti liečby sú naďalej predmetom intenzívneho klinického výskumu. Efektívna liečba na toto ochorenie, žiaľ, dodnes neexistuje. Napriek tomu existujú rôzne metódy, ktoré dokážu zmierniť jeho priebeh, spomaliť jeho postup a potlačiť mnohé z jeho prejavov.


Až donedávna liečba spočívala v podávaní kortikoidov v akútnej fáze ataku a v dlhodobom podávaní imunosupresívnych a imunomodulačných látok. Dnes sa na Slovensku lieky na SM delia do dvoch skupín, na základe vzťahu k priebehu ochorenia. Lieky prvej línie sa dávajú pacientom pri diagnostikovaní ochorenia. Ak táto liečba zlyhá, je možné predpisovať lieky druhej línie.


Cieľom farmakologickej liečby je zníženie počtu atakov (relapsov) a spomalenie progresie ochorenia. Dopĺňa ju symptomatická liečba, ktorá sa zameriava na zmiernenie symptómov prejavujúcich sa u konkrétneho pacienta.